Pomieszczenie socjalne w biurze - co warto wiedzieć?

Biuro przyjazne pracownikom

We współczesnych projektach przestrzeni biurowych coraz częściej zwraca się uwagę na komfort pracowników i ich zadowolenie z pracy. Nic w tym dziwnego. W biurach spędzamy coraz więcej czasu, warto więc za sprawą kilku udogodnień i ciekawego designu uatrakcyjnić wnętrze biura tak, aby spędzanie w nim czasu stało się przyjemnością.

Jeśli chcesz urządzić biuro przyjazne pracownikom, lecz nie wiesz na jakie aspekty zwrócić szczególną uwagę koniecznie zapoznaj się z poniższymi wskazówkami. Sprawdź, jak dobierając odpowiednie meble i sprzęty sprawić, aby Twoje biuro nabrało nowego, atrakcyjnego charakteru i funkcjonalności. Przyjemnej lektury!

Dlaczego warto dbać o komfort pracowników?

Nim odpowiemy na pytanie jak urządzić przyjazne biuro i poprawić komfort pracy pracowników odpowiedzmy na pytanie dlaczego warto dbać o komfort pracowników biurowych. Otóż kwestia ta jest niezwykle ważna z punktu widzenia pracodawcy, ponieważ konkurencja na rynku pracy nieustannie wzrasta, a co za tym idzie zdobycie dobrych, pracowitych, wykształconych pracowników jest utrudnione. Warto więc, w celu zachęcenia nowych pracowników do dołączenia do naszego zespołu oraz poprawy zadowolenia z pracy już zatrudnionych, uatrakcyjnić biuro, poprawić jego ergonomiczność i funkcjonalność. Zabiegi te bez wątpienia korzystnie wpłyną nie tylko na zadowolenie z pracy pracowników, lecz także ich efektywność i kreatywność, a tym samym wyniki pracy zespołu.

Design biura – schludnie i funkcjonalnie

Analizując aspekty wpływające na komfort pracy w biurze nie sposób nie wspomnieć o designie pomieszczeń. Dobrze urządzone biuro zachęca do pracy, nie rozprasza pracowników i jest wizytówką firmy, nie warto więc bagatelizować tego zagadnienia. Jak urządzić biuro w pracy tak, aby zasłużyło na miano przyjaznego biura? Najlepiej postawić na naturalne materiały i barwy bliskie naturze. Warto również, aby design biura był spójny z zakresem działania przedsiębiorstwa i charakterem ludzi w nim pracujących. Przestrzeń powinna być jasna, schludna i zarazem funkcjonalna.

Komfort i ergonomia w biurze

Projektując biuro przyjazne pracownikom warto również pomyśleć o ergonomicznych meblach. Praca w biurze to z reguły praca siedząca przy komputerze. Warto więc, aby meble, tj. krzesła biurowe i biurka, były ergonomiczne, miały odpowiedni rozmiar i były wyposażone w możliwość regulacji. W szczególności warto zwrócić uwagę na możliwość ustawienia wysokości siedziska krzesła, możliwość odchylenia oparcia krzesła i odpowiednią wysokość monitorów do pracy.

Komfort termiczny i oświetlenie w biurze

Mówiąc o ergonomii pracy w biurze nie należy zapominać o komforcie termicznym pracowników i odpowiednim oświetleniu stanowisk pracy. Przyjmuje się, że optymalna temperatura pracy w biurze wynosi między 18°C a 30°C, natomiast natężenie oświetlenia w biurze nie powinno być niższe niż 500 luksów w przypadku pracy ciągłej przy komputerze oraz nie niższe niż 300 luksów w przypadku pracy dorywczej.

Przestrzeń wspólna w biurze

Urządzając przyjazne biuro warto pamiętać również o odpowiedniej aranżacji przestrzeni wspólnej. Kuchnia, pokój relaksu czy pokój gier to świetne miejsca na rozmowy w luźniejszej atmosferze. Właśnie w tych pomieszczeniach zacieśniają się więzi między pracownikami i polepszeniu ulega atmosfera w pracy. Warto więc zainwestować w wygodne kanapy, miękkie pufy czy też na przykład stół z piłkarzykami. Zabiegi te, choć drobne, bez wątpienia poprawią komfort pracy w biurze.

Udogodnienia w biurowcu

Komfort pracy w biurze zależy również od wyposażenia budynku, w którym znajduje się biuro. Jeśli chcesz, aby pracownicy Twojej firmy czuli się dobrze w miejscu pracy, podczas wyboru biura na wynajem zwróć uwagę czy jest ono dobrze skomunikowane, czy w okolicy znajduje się przystanek komunikacji publicznej, czy do biura przynależy parking oraz czy w budynku znajduje się winda. Kwestie te w znaczącym stopniu uatrakcyjnią miejsce pracy.