Jak efektywnie segregować śmieci w biurze?

Segregacja śmieci nie jest już tylko ekologicznym trendem, ale obowiązkiem prawnym. Każdy z nas powinien segregować śmieci we własnym mieszkaniu, lecz przychodząc do biura, często o tym zapominamy. Czas najwyższy przenieść swoje nawyki z domu do pracy i również tam myśleć o segregacji, tworząc wspólnie ze współpracownikami ekologiczne biuro. W tym artykule pokrótce opiszemy jak najlepiej i co najważniejsze skutecznie zachęcić pracowników do segregacji śmieci w biurze.

Jak zachęcić pracowników do segregacji śmieci w biurze?

Aktualnie segregacja śmieci w miejscu pracy jest obowiązkiem, a jeśli firma go nie wypełnia, grożą jej wysokie kary finansowe. Regulują to między innymi Ustawa o odpadach z dnia 14.12.2012 r. oraz Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 13.09.1996 r.Dodatkowo na terenie całego kraju od lipca 2017 roku wdrażany jest tak zwany JSSO (Jednolity System Segregacji Odpadów).Mając na uwadze wyżej wspomniane przepisy, każdy przedsiębiorca i co za tym idzie, każde biuro zobowiązane jest do segregacji śmieci zgodnie z obowiązującymi normami.
Jak zachęcić pracowników biura do dobrej segregacji śmieci i współpracy na rzecz dobrego imienia ekologicznego biura?

Ekologiczne biuro wspólnym wysiłkiem 

Na sam początek, nim zaczniemy wymagać od naszych pracowników segregacji, należy zaopatrzyć biuro w narzędzia, które umożliwią efektywne i zgodne z przepisami segregowanie śmieci w biurze. 

Wyżej wspomniany JSSO systematyzuje podział segregowanych odpadów, nadając im oznaczenia kolorystyczne, które kształtują się następująco: 

  • niebieski – tu wrzucamy papier;
  • zielony – kierujemy tu odpady ze szkła białego i kolorowego;
  • żółty – odpowiedni na metale i tworzywa sztuczne;
  • brązowy – przeznaczony na bioodpady;
  • czarny – tutaj wrzucamy wszystkie odpady zmieszane.

Nie oznacza to zaraz, że nasze gustownie urządzone biuro musi zostać przyozdobione kolorowymi koszami do segregacji na każdym kroku. O tym, jak dobrze wkomponować kosze na odpady segregowane w aranżację nawet nowoczesnego biura piszemy nieco niżej.

Dodatkowo ważna jest edukacja pracowników biura. Nie mamy tu na myśli szkoleń lub webinarów, choć te propozycje mogą być dodatkowym wsparciem w zakresie eko-edukacji naszych pracowników. W większości przypadków wystarczy jednak czytelna kartka informująca o segregacji oraz opisująca jaki śmieć, przyporządkować do jakiego koloru pojemnika do segregacji. Możemy również pokusić się o wystosowanie oficjalnego maila dotyczącego segregacji, do którego pracownicy będą mogli wrócić w dowolnym momencie. Wbrew pozorom przyporządkowanie niektórych śmieci może być problematyczne, dlatego warto mieć wszystko wyjaśnione i rozpisane. 

Modne ekologiczne biuro 

Tak jak już wspominaliśmy ekologiczne biuro, w którym prowadzona jest segregacja śmieci, nie musi na każdym kroku stawiać kolorowych koszy do segregacji. Można nadal mieć pięknie urządzoną przestrzeń, niezależnie czy dysponuje się swoim biurem lub ma się biuro na wynajem. Jedyne, z czego trzeba zrezygnować to indywidualne kosze na śmieci pod biurkiem każdego pracownika. Zazwyczaj wrzucane tam są wszelkiego typu śmieci, bez dbania o ich selekcję, a umiejscowienie pod biurkiem każdego pracownika koszy do segregacji jest zazwyczaj nieopłacalne. Dlatego warto w każdym pomieszczeniu w biurze umieścić komplet koszy do segregacji śmieci. Jeśli istnieje taka możliwość, dobrze umieścić kosze do segregacji w biurze, jak i pomieszczeniu socjalnym. Im więcej miejsc, w których nasi pracownicy będą mogli wyrzucić posegregowane śmieci, tym chętniej będą to robić. Mogą to być zwykłe kosze, które swoim designem pasują do wystroju biura, jednak musi znajdować się na nich jednoznaczna informacja, który kosz jest przeznaczony na jakie odpady. Poza benefitami wynikającymi z segregacji śmieci pracownicy będą zmuszeni do krótkiego poruszania się między wykonywanymi zadaniami, co zdecydowanie pozytywnie wpłynie na ich zdrowie.