Strefa relaksu w firmie

Strefy relaksu są relatywnie nowym i jeszcze nie aż tak popularnym miejscem w przestrzeni biurowej. Niemniej pełnią bardzo ważną funkcję. Tak zwana strefa chillout w biurze pozwala na odpoczynek, chwilę relaksu i rozładowania emocji pracowników czy w przypadku pracy kreatywnej na możliwość zwiększenia kreatywności i wymyślania nowych pomysłów.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, które na całe szczęście odchodzi już do lamusa, odpoczynek jest bardzo ważnym elementem, także w pracy biurowej. Praca w biurze po 8h dziennie staje się powoli przeszłością. Duży nacisk kładziony jest na atmosferę w pracy oraz dobre samopoczucie pracowników. Wiele niezależnych badań pokazuje, że przerwy i relaks zwiększają  wydajność pracowników. Miejsce, jakim jest pokój relaksu to inwestycja w firmę i w jej pracowników. 

Jak powinien wyglądać idealny pokój relaksu? 

Strefa relaksu w firmie powinna być oddzielona od reszty biura – czy to być osobnym pomieszczeniem, czy jeśli warunki na to nie pozwalają, oddzieloną częścią pomieszczenia do pracy. Najlepiej, żeby była wyciszona i odgrodzona nie przezroczystymi ścianami. Zapewni to pełen komfort podczas odpoczynku od pracy i pozwoli na swobodne prowadzenie rozmów, słuchanie muzyki…czy mały rozruch. 

Tak, odpoczywać można na różne sposoby i pokój relaksu powinien być do tego przystosowany. Szczególnie, jeśli w naszej firmie mamy dział kreatywny, najlepsze pomysły wpadają do głowy po małym wysiłku fizycznym. Nie bójmy się wyposażyć strefę relaksu w piłkarzyki, boisko do mini golfa albo darta. Jeśli o sam wystrój chodzi, mamy tu pełną dowolność – pamiętajmy, że mamy stworzyć klimat bliższy temu domowemu niż korporacyjnemu. Tak urządzona strefa relaksu w firmie cieszy i ułatwia pracownikowi identyfikację z miejscem pracy. 

Pokój relaksu w Twoim biurze!

Każdy z nas jest inny i to samo tyczy się tego, jaki sposób odpoczynku i relaksu preferujemy.  Jedni z nas wybiorą leżenie na kanapie a inni trochę ruchu. Warto więc, projektując pokój relaksu pomyśleć o jednych i o drugich. Relaks i odpoczynek w godzinach pracy jest w stanie zwiększyć wydajność pracownika i pozytywnie wpłynąć na jego zdrowie i samopoczucie. Nawet coś tak z pozoru prostego, jak chwila w przyjemnie urządzonej strefie chillout w biurze potrafi zdziałać naprawdę wiele.