Biuro w duchu slow work

Czasy się zmieniają i życie w ciągłym pędzie powoli odchodzi do lamusa i ludzie coraz częściej stawiają na odpoczynek, regenerację i skupienie na sobie. W tym nurcie powstał właśnie slow work, który zyskuje coraz większą popularność na świecie. Czym jest slow work i jak zaaranżować biuro w duchu slow work? Zapraszamy do zapoznania się z niniejszym artykułem, by dowiedzieć się więcej na ten temat oraz do wdrażania tego podejścia w swoich biznesach. 

Slow work – nowe podejście do pracy

W wielu firmach tak zwany multitasking uważany jest za dużą zaletę. Wykonywanie przez pracowników kilku zadań jednocześnie jest jedną z najbardziej pożądanych cech wśród pracowników. Jednak niestety, dla naszego mózgu nie istnieje coś takiego jak multitasking i z biologicznego punktu widzenia nie da się wykonywać wielu rzeczy naraz. Można tylko sprawnie przeskakiwać między nimi, jednak zazwyczaj wiąże się to z utratą jakości wykonywanych zadań. 

W opozycji do multitaskingu i ciągłej pogoni powstał właśnie slow work. Nowe podejście do pracy, które bynajmniej nie wiąże się z powolną pracą i bagatelizowaniem swoich obowiązków. Wręcz przeciwnie!

Praca w duchu slow work to przede wszystkim minimalizacja czynników stresogennych, które najczęściej wynikają z nadmiaru pracy oraz wprowadzonych reguł, które ograniczają potencjał pracowników. Szczególnie można to zaobserwować w branżach kreatywnych i tych zajmujących się innowacjami. Poza atmosferą w pracy duży wpływ ma również otoczenie i wygląd biura, w którym pracujemy. Szczególnie dla prac kreatywnych warto, aby przestrzeń nas stymulowała i dała nam poczucie wygody.

Biuro w duchu slow work 

Wdrażając podejście slow work do swojego biura, należy przede wszystkim skupić się na optymalnym wykorzystaniu kompetencji pracowników. Nie każdy jest rannym ptaszkiem i potrafi siedzieć w skupieniu od 8 do 16, tak samo, jak nie każdemu odpowiada praca wieczorami lub z domu. Pracownicy są różni i  tak samo różne są ich potrzeby. Dostosowując zasady panujące w biurze pod preferencje pracowników, można pokazać im że są dla nas ważni, a ich potrzeby nie są bagatelizowane.

Aby zapewnić komfort pracownikom, warto dopasować do tego biuro, które jest sercem firmy i miejscem spotkań pracowników. Nie ważne czy posiadasz swoje własne biuro, czy zdecydowałeś się na biuro na wynajem, warto wdrożyć poniższe reguły slow work w swojej siedzibie: 

  • elastyczne godziny pracy – każdy z nas funkcjonuje lepiej w innych godzinach. Dlatego chcąc zwiększyć efektywność wykonywanej pracy, warto dać pracownikom trochę elastyczności. Dobrze sprawdzi się tu również zadaniowy tryb pracy, zamiast sztywnego narzucania godzin, w których mają być wykonywane obowiązki. 
  • układ pomieszczeń – nie każdy odnajduje się w open space, tak samo, jak nie każdy lubi prace w zupełnej ciszy. Dlatego projektując wygląd biura, warto wdrożyć taki układ pomieszczeń, który pozwoli zarówno na wspólną pracę, jak i odizolowanie się w celu skupienia.
  • luz i możliwości – szczególnie jeśli chodzi o pracę kreatywną. Ciężko ją dobrze wykonać podczas codziennego siedzenia po 8h przy biurku. Warto zaaranżować w biurze różnego typu przestrzenie interaktywne i pokoje zabaw, które wyzwolą w pracownikach nowe pomysły, a luźne podejście tylko umili czas przebywania w biurze.

odrobina natury – obecność roślin, naturalnych elementów jak na przykład drewno oraz dostęp do naturalnego światła pozytywnie wpływają na samopoczucie pracowników oraz ich wydajność. Praktycznie każde badanie przeprowadzone w tym obszarze wskazuje, że wystrój biura oparty na obecności zieleni zwiększa kreatywność i produktywność wśród ludzi. A jak dobrać rośliny do biura? O tym pisaliśmy tutaj.