Open space – co warto wiedzieć?

Open space czy tradycyjne zamknięte pomieszczenia? Jakie rozwiązanie sprawdzi się w lepiej w aranżacji biura. Punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia. To rozwiązanie ma swoje wady i zalety, które postaramy się omówić w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury…

Pojęcie open space

Otwarte przestrzenie biurowe to najkrótsza definicja Open space. Są to miejsca pracy zorganizowane w taki sposób, że nie mają ścianek działowych i prywatnych, zamkniętych przestrzeni. W open space jest większe nasycenie ludzi (o ile można użyć takiego stwierdzenia) niż w tradycyjnie wydzielonych pokojach.

Frank Lloyd Wright – prekursor open space

Historia open space sięga początku XX wieku. Twórcą i pomysłodawcą tego niekonwencjonalnego na tamte czasy rozwiązania był słynny amerykański architekt modernistyczny Frank LLoyd Wright. Ów architekt słynął z tego, że swoje inspiracje co do aranżacji wnętrz czerpał z natury – do tego stopnia, że nawet większość materiałów budowlanych, które używał były… pochodzenia naturalnego.

Frank Lloyd Wright był wizjonerem, człowiekiem wyjątkowym, którego rozwiązania charakteryzowały się z jednej strony prostotą, z drugiej unikalnością. W 1906 podczas jednej z wielu realizacji “drapaczy chmur” wpadł na unikalny pomysł stworzenia wielkopowierzchniowej przestrzeni biurowej bez wyraźnie wydzielonych pokoi. Biurka w tej przestrzeni były jak na tamte czasy poustawiane zupełnie inaczej od obowiązujący standardów – w jednej dużej przestrzeni, w rzędach. Tak narodził się nowy trend w aranżacji przestrzeni biurowej, który w Polsce pojawił się dopiero w latach 90` ubiegłego wieku.

Dla kogo open space?

Open space pojawiły się w Europie w ostatnim dwudziestoleciu XX wieku. Kiedy amerykańskie korporacje zaczęły aranżację wielkich przestrzeni biurowych w Europie zaobserwowano, że w niektórych branżach jest to doskonałe rozwiązanie. Duże firmy z Europy, a także Polski o charakterze “corpo”coraz chętniej decydowały się na taki model działania.

Wady i zalety open space

Open space z pewnością nie jest rozwiązaniem dla małych firm, zwłaszcza tych, gdzie praca wymaga dużego wysiłku intelektualnego, ciszy, swobody i przestrzeni do działania. Open space sprawdzą się w przypadku działu telemarketingu, ale już kiedy mamy biuro projektowe to takie rozwiązanie nie będzie najlepsze. Jakie wady i zalety posiada open space? Postanowiliśmy je wypunktować.

Zalety przestrzeni typu open space:

  • możliwość pracy w większych zespołach;
  • łatwiejsze nawiązywanie relacji między pracownikami;
  • sprawniejszy przepływ informacji między ludźmi;
  • wyeliminowanie problemu izolacji wśród pracowników;
  • jednakowe warunki pracy dla wszystkich;
  • jednakowa przestrzeń pracy dla pracowników;
  • ułatwienie procesu dokumentacji w firmie;
  • nowoczesny wygląd open space;
  • potęgowanie uczucia profesjonalności w odbiorze przez klienta;

Wady open space:

  • nie nadaje się do każdego typu działalności;
  • przestrzenie tego typu to duży wydatek dla firmy;
  • niewielka ilość przestrzeni na pracownika;
  • hałas w środowisku pracy;
  • problemy ogółu np. dotyczące temperatury w pomieszczeniu;
  • jednakowa przestrzeń pracy dla pracowników;
  • brak możliwości skupienia się;

Podsumowanie

Pamiętajmy, że pewne wady w przypadku open space można wyeliminować np. hałas – poprzez zastosowanie określonych zapisów w regulaminie pracowniczym jak też wdrożenie tzw. hermetycznych kabin do kontaktu telefonicznego z klientem. Nie mniej jednak tego typu przestrzenie to przyszłość ze względu na rosnące koszty pracy i najmu. Co do zasady, choć powierzchnie tego typu są zdecydowanie droższe w utrzymaniu, to dla dużych firm o zasięgu globalnym stanowią jedyne rozwiązanie.

Open space mają też jedną zaletę, której nie wymieniliśmy celowo w powyższej liście. Otóż dostępną przestrzeń zawsze możemy zmienić stosunkowo niewielkim nakładem pracy i środków. Ciekawostkę może stanowić fakt, że według przeprowadzonych kilka lat temu badań wśród grupy respondentów pokolenia Z (urodzonych po 1995 roku), ponad połowa z nich deklaruje, że w przyszłości chciałaby pracować w przestrzeniach typu open space. Wygląda więc na to, że rynek pracowników po epoce COVID-19 znów będzie dyktował warunki – co oznacza, że takich przestrzeni w polskich firmach będzie powstawać zdecydowanie więcej.

Sprawdź biura do wynajęcia w biurowcu Bystra – Poznań Starołęka na https://www.biurowiecbystra.pl/