Zwierzęta w pracy i ich wpływ na pracowników biurowych

Opieka nad psem w połączeniu z pełnoetatową pracą w biurze to zadanie niemal niemożliwe do zrealizowania. Osiem godzin w biurze, czas spędzony na dojazdach, a niekiedy i nadgodziny sprawiają, że zwierzak spędza samotnie w domu 9-10 godzin, a niekiedy nawet i dłużej. Dla psa to szmat czasu, nic więc dziwnego, że duża część osób rezygnuje z tego względu z opieki nad nim. Na szczęście coraz częściej kwestia ta przestaje być problemem. Rosnąca liczba pracodawców zezwala na obecność zwierząt w pracy co przynosi zaskakująco pozytywne skutki.

Jeśli zastanawiasz się czy pies w pracy to dobry pomysł oraz jak wygląda kwestia zwierząt w biurze pod kątem prawnym dobrze trafiłeś! W niniejszym tekście postaramy się znaleźć odpowiedzi na pytania. Przyjemnej lektury!

Miejsca pracy przyjazne zwierzętom – nowy trend na rynku pracy?

Trend na przychodzenie z psami do biura dotarł do nas z Zachodu i z roku na rok staje się coraz popularniejszy. Pracodawcy zachęcają do zabierania czworonogów do miejsca pracy, gdyż ich obecność zwiększa komfort przebywania w biurze, redukuje stres pracowników i jest świetną okazją na krótką przerwę w pracy. Ponadto, psy w pracy podnoszą kreatywność pracowników i działają na nich uspokajająco. Czy może być coś lepszego?

Zwierzęta w pracy i ich wpływ na pracowników biurowych

Wielu pracodawców zastanawia się nad umożliwieniem pracownikom przyprowadzania psów do pracy, lecz mają oni wątpliwości czy zwierzęta nie będą działać rozpraszająco na zespół, w wyniku czego spadnie jego wydajność i produktywność. Okazuje się jednak, że obawy te, choć brzmią zdroworozsądkowo, są bezzasadne. Badania dowodzą, że robienie krótkich przerw w pracy, np. na zabawę z psem, sprzyja skupieniu uwagi w wysokim poziomie na wykonywanym zadaniu, w wyniku czego poprawia się efektywność pracy i zmniejsza liczba popełnianych błędów. Ponadto, wiele osób twierdzi, że psy w pracy sprawiają, że atmosfera staje się bardziej swojska i swobodna, a relacje między współpracownikami bliższe.

Pies w pracy – przepisy

Liczne dylematy związane z przyzwoleniem na przyprowadzenie psa do biura wynikają również z braku wiedzy pracodawców na ten temat z prawnego punktu widzenia. Wiele osób zwyczajnie nie wie czy przepisy BHP nie zabraniają zabierania zwierząt do pracy i w obawie przed złamaniem prawa na to nie pozwala. Na szczęście w świetle prawa nie ma żadnych przeciwwskazań do przyprowadzania psów do biura. Jedyne o czym należy pamiętać to fakt, że nie wszystkim pracownikom takie rozwiązanie może odpowiadać. Przed podjęciem jakichkolwiek kroków zaleca się więc porozmawianie z pracownikami i poznanie ich opinii. Warto również upewnić się czy właściciel budynku, w którym wynajmujemy biuro nie ma nic przeciwko.

Praca a pies – wady i zalety

Zalety przyprowadzania psów do biura zostały już wskazane powyżej. Wyższa wydajność pracy pracowników, redukcja ich stresu i poprawa atmosfery panującej w zespole są nie do przecenienia. Ponadto, warto zauważyć, że zwierzęta w pracy korzystnie wpływają na wizerunek firmy wyróżniając ją na tle konkurencji. Prozwierzęca postawa przedsiębiorstwa może być pomocna podczas rekrutacji zachęcając nowych pracowników do podjęcia pracy w naszej firmie. Z drugiej jednak strony warto pamiętać, że psy w biurze nie przez każdego mogą być mile widziane. Alergicy i osoby bojące się psów mogą czuć duży dyskomfort pracując w biurze ze zwierzętami, warto więc przed wprowadzeniem tego benefitu dla pracowników upewnić się czy aby na pewno wszyscy w zespole są pozytywnie nastawieni do tego pomysłu.

Pies w pracy po raz pierwszy – jak przygotować pupila na wyjście do biura?

Każdy zwierzak jest inny i nie każdy będzie czuł się komfortowo przebywając w biurze. Aby jak najbardziej ułatwić psu zmianę otoczenia warto przygotować dla niego w biurze miejsce noclegowe z jego ulubionym kocem, miską i gryzakiem. Niekiedy pomocna może okazać się również wizyta u behawiorysty i nauka psa kontaktu z obcymi ludźmi i zwierzętami.