Wynajem, czy zakup biura – co bardziej się opłaca?

Wybór lokalu na biuro to nie lada wyzwanie, szczególnie w czasach kryzysu związanego z zakażeniami Covid19. Coraz więcej firm przenosi swoje biznesy do prywatnych domów, lub mniejszych lokali użytkowych. W związku z tym zwiększa się liczba biur na wynajem i sprzedaż. Jest to doskonała okazja do tego, aby wynegocjować możliwie najkorzystniejsze warunki cenowe. Zanim jednak przystąpisz do poszukiwań odpowiedniego lokalu, dowiedz się, co się lepiej opłaca – wynajem biura, czy jego zakup?

Na co zwrócić uwagę wybierając biuro

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to ogromne wyzwanie nie tylko logistyczne, ale również organizacyjne. Dlatego, aby biznes przetrwał i mógł się sukcesywnie rozwijać, należy wykazać się nowatorskimi pomysłami, odrobiną odwagi oraz samozaparcia, ale także świetną lokalizacją.

Poszukując odpowiedniego lokalu pod własną działalność, należy za każdym razem dobrze przeanalizować swoje indywidualne potrzeby. Dotyczą one nie tylko powierzchni użytkowej biurowej, ale również jego lokalizacji, czy dostępności miejsc postojowych na parkingu. Szczególną uwagę warto również zwrócić na koszty utrzymania – pozwolą one określić, czy lepiej opłaca się wynajem biura, czy jego zakup.

Wynajem biura – czy to się opłaca?

Na przestrzeni kilku ostatnich lat zdecydowanie zwiększył się popyt na wynajem powierzchni biurowych. Dotyczy to nie tylko małych jednoosobowych działalności gospodarczych, ale również dużych przedsiębiorstw. Na taki stan rzeczy wpływ mają przede wszystkim kwestie finansowe.

Wynajmowane biuro jest zdecydowanie tańszą opcją, szczególnie dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z rozkręcaniem biznesu. Dodatkowym atutem jest duża elastyczność, która dotyczy ewentualnego niepowodzenia, lub chęci opuszczenia biznesu, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Co więcej, czynsz płacony za wynajem biura stanowi koszt uzyskania przychodu, co przekłada się na zmniejszenie comiesięcznych obciążeń finansowych.

Kiedy warto kupić lokal na biuro?

Zakup własnej przestrzeni biurowej stanowi doskonałą alternatywę dla wynajmu. Opcja ta wymaga jednak ogromnego nakładu finansowego, dlatego na kupno biura mogą pozwolić sobie wyłącznie osoby z odpowiednim zapleczem finansowym.

Niestety, niewielu przedsiębiorców dysponuje niezbędnym do sfinalizowania transakcji kapitałem, dlatego bardzo często korzystają oni z dodatkowej formy wsparcia, czyli kredytu. Zakupiona nieruchomość może stanowić swego rodzaju zabezpieczenie dla kredytu, a przy tym generować wymierne korzyści podatkowe. Właściciel lokalu użytkowego może bowiem odliczyć podatek VAT, zmniejszając w ten sposób comiesięczne obciążenia finansowe.

Nie sposób również nie wspomnieć, że zakup lokalu użytkowego pod biuro w dłuższej perspektywie czasu okazuje się być rozwiązaniem bardzo opłacalnym. Szacuje się, że po około 6-7 latach inwestycja ta zaczyna się zwracać. Sam zdecyduj, co wybierasz wynajem biura, czy jego zakup.