Wpływ temperatury na jakość pracy w biurze

Wpływ temperatury na jakość pracy w biurze

Każdy pracodawca dąży do tego, aby jego zespół był jak najbardziej wydajny i każdy czuł się komfortowo w miejscu pracy. Wiele firm efekt ten próbuje osiągnąć poprzez odpowiednią aranżację biura, elastyczne godziny pracy i nowoczesne systemy zarządzania. Choć każda z tych metod jest niezwykle skuteczna, niekiedy źródła problemów należy szukać w czymś tak przyziemnym jak temperatura pracy w biurze. Optymalnie dobrana podnosi wydajność pracy pracowników biurowych, poprawia ich koncentrację i ogranicza liczbę popełnianych błędów.

W poniższym tekście znajdziesz informacje na temat temperatury pracy w biurze. Przeczytaj, a dowiesz się ile wynosi idealna temperatura pracy w biurze, jaki zakres temperatur wyznaczają zasady BHP i co zrobić gdy temperatura pracy w biurze jest zbyt niska lub zbyt wysoka. Przyjemnej lektury!

Optymalna temperatura pracy w biurze

Każdemu z nas zdarzyło się nieraz zmarznąć lub przegrzać i doskonale wiemy, że nie są to przyjemne doświadczenia. Bez wątpienia wszyscy wolelibyśmy ich unikać w biurze, gdzie na co dzień oczekuje się, abyśmy byli wydajni, skupieni i prawidłowo wykonywali szereg skomplikowanych czynności. W sytuacji gdy dłonie nam grabieją z zimna lub czujemy senność z powodu zbyt wysokiej temperatury jest to niestety niemożliwe. Jedynie optymalnie dobrana temperatura w biurze sprzyja efektywnemu wykonywaniu powierzonych obowiązków.

Temperatura pracy w biurze a wydajność pracy

Zbyt wysoka temperatura pracy w biurze może skutkować znużeniem i sennością pracowników. Z kolei ich kiepskie samopoczucie może być przyczyną rozkojarzenia, spotęgować liczbę popełnianych błędów i znacząco spowolnić pracę. Szacuje się, że spadek wydajności pracowników biurowych pracujących w podwyższonej temperaturze (do 30°C) względem ich wydajności w komfortowych warunkach temperaturowych wynosi 10%. Również zbyt niska temperatura pracy w biurze nie ma korzystnego wpływu na pracowników. Powoduje apatię, dekoncentrację i brak chęci do pracy, a to z kolei zwiększa liczbę pomyłek i wydłuża czas pracy.

Temperatura w biurze a zdrowie pracowników

Nieodpowiednio dobrana temperatura do pracy w biurze jest również zagrożeniem dla zdrowia pracowników. Latem, gdy klimatyzacja hula w najlepsze duża różnica między temperaturą na zewnątrz a wewnątrz biura może być przyczyną licznych infekcji u pracowników. Z kolei, zbyt wysoka temperatura w biurze powoduje utratę składników mineralnych i może prowadzić do odwodnienia.

Idealna temperatura do pracy w biurze a płeć pracowników

Biorąc pod uwagę powyższe najlepsze co możemy zrobić, aby zadbać o zdrowie, komfort i wydajność pracowników biurowych to zatroszczyć się o idealną temperaturę do pracy w biurze. Niestety, wartość ta dla każdego z nas może być nieco inna. Badania dowodzą, że optymalna temperatura pracy w biurze zależy m.in. od płci pracowników. Kobiety z reguły preferują nieco wyższą wartość ok. 25°C, natomiast mężczyźni lepiej czują się w chłodniejszych pomieszczeniach o temperaturze ok. 22°C. Różnice te mają podłoże biologiczne i wynikają m.in. z wpływu estrogenu na kobiecy organizm i często wolniejszego metabolizmu u kobiet.

Minimalna i maksymalna temperatura pracy w biurze BHP

Zgodnie z obowiązującymi zasadami BHP minimalna temperatura pracy w biurze wynosi 18°C, natomiast maksymalna temperatura w biurze wynosi 28°C.

Nieodpowiednia temperatura w miejscu pracy – co można zrobić?

Jeśli zależy Ci na komforcie i efektywnej pracy pracowników biurowych w Twojej firmie pomyśl o ich komforcie termicznym już w chwili wynajmu biura. Wybierając biuro na wynajem upewnić się, że cała infrastruktura budynku, w tym system grzewczy i klimatyzacyjny, działa bez zarzutu. Jeśli natomiast biuro Twojej firmy znajduje się w budynku, gdzie infrastruktura techniczna nie umożliwia ustawienia optymalnej temperatury do pracy w biurze rozważ zakup grzejników elektrycznych i kocy dla pracowników, a latem wiatraków i wentylatorów.