Rośliny do biura oczyszczające powietrze – jakie wybrać?

Rośliny i kwiaty do biura stanowią doskonałą ozdobę każdego pomieszczenia firmowego. Jakie rośliny najlepiej oczyszczają powietrze i produkują najwięcej tlenu? Które z nich są łatwe w uprawie i tanie w zakupie? O czym należy pamiętać wybierając rośliny do przestrzeni biurowej? Na te i inne pytania odpowiemy w tym wpisie blogowym.

Czy warto kupić rośliny do nowego biura?

Jeśli zastanawiacie się Państwo nad tym jak należy wyposażyć biuro do wynajęcia, aby zapewnić jak najlepszy komfort pracy sobie oraz pracownikom zachęcamy do zastanowienia się nad zakupem do powierzchni biurowej roślin doniczkowych łatwych w uprawie i gwarantujących lepsze samopoczucie i zdrowie. Co istotne niektóre rośliny nie tylko produkują tlen, ale także oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji, takich jak formaldehyd i benzen znajdujących się w dymie papierosowym lub aceton, który uwalnia się z monitorów podczas pracy na komputerze.

Jakie rośliny warto kupić do biura?

Zastanawiając się nad zakupem roślin do biura należy pomyśleć o wielu aspektach – zarówno tych związanych z naszą wygodą, jak i komfortem roślin – tak, aby nie zwiędły w wyniku niezapewnienia im odpowiednich warunków do wzrostu i rozwoju. W związku z tym należy pomyśleć o roślinach mało i średnio wymagających. dzięki czemu unikniemy zawodu i zbędnych kosztów. Oczywiste jest to, że zależy nam na wystroju biura na wiele miesięcy lub nawet lat, a nie na kilka tygodni. Rośliny zaniedbane po kilku tygodniach od zakupu zmarnieją i dadzą efekt odwrotny od zamierzonego dlatego w tym artykule opiszemy rośliny, które warto kupić do biura ze względu na to, że oferują unikalne właściwości i równocześnie są łatwe w utrzymaniu.

Kupując rośliny do biura warto zastanowić się nad tym jakie warunki panują w naszym biurze. Kluczowe podczas wyboru roślin są następujące rzeczy:

 • nasłonecznienie/zacienienie miejsca, w którym rośliny mają stać,
 • temperatura – należy zwrócić uwagę, czy rośliny nie znajdują się w miejscach o dużych amplitudach temperatur,
 • ilość miejsca (należy zapewnić roślinie zarówno odpowiednią ilość miejsca do wzrostu na zewnątrz – poza doniczką tak, aby rośliny nie dotykały bezpośrednio innych roślin lub przedmiotów oraz wewnątrz – tak, aby układ korzeniowy miał możliwość do prawidłowego wzrostu),
 • możliwość zapewnienie odpowiedniego podłoża (część roślin wymaga zapewnienia stałej wilgotności gleby bez okresów, w których jest ona przesuszona, zraszania zamiast podlewania oraz konkretnego pH podłoża).

Jakie rośliny najlepiej oczyszczają powietrze?

Do roślin, które najlepiej oczyszczają powietrze należą następujące gatunki, które z powodzeniem można zastosować w biurze:

 • Paprotka (pochłania szkodliwe promieniowanie z monitora)
 • Zielistka (pochłania formaldehyd i benzen znajdujące się w dymie tytoniowym)
 • Skrzydłokwiat (pochłania z powietrza benzen i formaldehyd oraz aceton i trójchloroetylen, które wydzielane są podczas pracy monitorów)
 • Zamiokulkas zamiolistny (oczyszcza powietrze oraz ma działanie uspokajające)
 • Palma koralowa (oczyszcza powietrze z amoniaku i formaldehydu, które wydzielane są podczas pracy drukarek, fotokopiarek oraz monitorów) – osiąga duże rozmiary, więc wymaga sporej ilości miejsca, lecz równocześnie jest w stanie oczyścić dużą przestrzeń wynajmowanego biura
 • Filodendron (pochłania formaldehyd, benzen oraz amoniak)
 • Zroślicha stopowcowa (pochłania amoniak wydzielany przez drukarki i kopiarki)
 • Fikus Benjamina (pochłania formaldehyd, benzen i trójchloroetylen)

Które rośliny produkują najwięcej tlenu?

 • Skrzydłokwiat – produkuje dużo tlenu oraz nawilża powietrze,
 • Sansewieria gwinejska (wężownica),
 • Aloes zwyczajny.

O czym pamiętać kupując rośliny do biura?

Kupując rośliny do wynajmowanego biura należy mieć na uwadze to, żeby stosunkowo łatwo można było je przetransportować i zmienić ich ustawienie. Dzięki temu przy ewentualnej zmianie biura np. na większe transport roślin nie będzie wymagał bardzo dużej logistyki, a rośliny nie ulegną uszkodzeniom.