Praca a zdrowie - jak dbać o zdrowie w biurze?

Praca a zdrowie – jak dbać o zdrowie w biurze?

Praca w biurze jedynie z pozoru nie jest męcząca. W praktyce ośmiogodzinne siedzenie przed komputerem jest olbrzymim obciążeniem dla naszego układu stawowo-kostnego, może być przyczyną wielu schorzeń i dysfunkcji organizmu. Ponadto, brak ruchu, często w połączeniu z niezdrową dietą i podjadaniem, prowadzi do otyłości, a ona z kolei do rozwoju kolejnych chorób, np. chorób tarczycy, cukrzycy lub miażdżycy. Na szczęście stosując się do pewnych reguł można uniknąć wielu dolegliwości i zachować zdrowie na długo. Jak to zrobić? O tym przeczytasz poniżej!

Praca a zdrowie człowieka

Kluczem do zdrowia jest umiarkowana aktywność fizyczna i zdrowa, zbilansowana dieta. Niestety w przypadku pracy biurowej spełnienie tych dwóch warunków bywa niezwykle trudne. Wspólne lunche na mieście z kolegami z zespołu i długie godziny spędzone w pozycji siedzącej przy komputerze nie tylko nadwyrężają nasz organizm, powodując zmęczenie i złe samopoczucie, lecz także generują stres i są prostą drogą do wielu poważnych chorób. Na szczęście istnieje pewien sposób na znalezienie równowagi między pracą a zdrowiem człowieka. Jaki?

Komputer a zdrowie – ergonomia pracy przy komputerze

Pierwszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę dbając o zdrowie w biurze jest utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Siedząc przy biurku nie należy garbić pleców ani krzyżować nóg. Stopy należy trzymać płasko na podłodze, głowę lekko cofniętą do tyłu, barki nisko a łokcie wsparte na podłokietnikach. Ogromne znaczenie mają również meble, przy których pracujemy. Ergonomiczne krzesło i biurko o odpowiednio dużej powierzchni to podstawa. Prawidłowo wyregulowane nie będą wymuszać skrzywionej postawy ciała i zapobiegną bólom pleców.

Zdrowe nawyki każdego dnia – aktywna praca w biurze

Praca biurowa nie sprzyja aktywności fizycznej. Na szczęście i na to znajdzie się sposób! Wykorzystując drobne okazje, takie jak przerwa na kawę lub spacer do toalety, można włączyć do codziennej rutyny małą dawkę ruchu. Jak? Podczas oczekiwania na kawę zrób kilka skłonów i porozciągaj się na boki, a wychodząc do toalety wybierz tę na innym piętrze i pokonaj dystans po schodach. Zrezygnuj również z dojazdów do pracy autem i zamiast niego wybierz rolki lub rower. Przy biurowcach często znajdują się stojaki na rowery gdzie będziesz mógł zostać zostawić bezpiecznie rower. Nie szukaj więc wymówek i zacznij się ruszać!

Jesteś tym co jesz – zdrowe posiłki do pracy

Analizując jak zachować zdrowie wykonując pracę biurową nie należy zapominać o prawidłowym odżywianiu się. Najlepiej planować posiłki dzień przed i zabierać je ze sobą do pracy. Zdecydowanie należy unikać gotowych produktów zawierających dużo nasyconych kwasów tłuszczowych, konserwantów i barwników. Dużo lepiej postawić na świeże warzywa, owoce, pełnoziarniste pieczywo, kasze i białko. Przygotowując zdrowe przekąski do biura unikniesz podjadania, odżywisz swój organizm i zyskasz sporo energii i zapału do pracy.

Stres kontra zdrowie

Czynnikiem, o którym często zapominamy analizując wpływ pracy na zdrowie pracowników biurowych jest stres. Jedni radzą sobie z nim lepiej, inni gorzej, jednak na wszystkich ma on jednakowo zły wpływ. W trosce o własne zdrowie warto nauczyć się zwalczać stres i rozładowywać złe emocje, np. uprawiając sport lub angażując się w ulubione aktywności. Jeśli nauczymy się rozładowywać zdenerwowanie i niepokój poza pracą, stres w pracy znacznie się zmniejszy.

Badania profilaktyczne

Dbając o zdrowie warto poddawać się również profilaktycznym badaniom okresowym. Pracodawca ma obowiązek kierować pracowników na badania kontrolne, jednakże nic nie stoi  na przeszkodzie, aby kontrolować stan swojego zdrowia także na własną rękę. Jedynie w ten sposób można wykryć choroby, które w początkowej fazie przebiegają bezobjawowo i ewentualnie podjąć odpowiednie leczenie.