Jak zorganizować miejsce i czas na odpoczynek w biurze?

Aby nasza praca była efektywna, musimy odpowiednio się regenerować. Jest sprawa oczywistą, że niemożliwe jest, aby utrzymać nieprzerwanie skupienie i koncentrację przez długi czas, zazwyczaj 8-godzinny dzień pracy. Aby jednak móc wykonywać pracę na właściwym poziomie, konieczne są przerwy regeneracyjne. Można je organizować na kilka sposobów. Spróbujmy przyjrzeć się tym, które sprawdzają się u większości osób.

Przerwa śniadaniowa

Niezwykle ważnym jest, aby w czasie pracy znaleźć miejsce na przerwę i choć na chwilę oderwać się od obowiązków. Smaczny posiłek, wypity ciepły napój w postaci kawy czy herbaty nie tylko poprawia nastroju,ale wpłynie pozytywnie na efektywność naszej pracy w następnych godzinach dnia. W dużej części biur i innych miejscach pracy dla pracowników wyznaczone jest osobne pomieszczenie, aneks kuchenny lub inna przestrzeń, w której mogą przygotować sobie jedzenie. Często jest to miejsce, gdzie można spokojnie usiąść i w komfortowych warunkach spożyć śniadanie. Pomieszczenia takie oprócz pewnej przytulności wyposażone są również w sprzęty niezbędne do przechowywania i przygotowywania posiłków, a także wygodne meble. 

W niektórych firmach, gdzie docenia się komfort załogi w czasie przerw śniadaniowych, który w sposób praktyczny przekłada się na wydajność pracy kładzie się duży nacisk na odpowiednie wyposażenie stołówek czy aneksów kuchennych. Jak będą wyglądały takie miejsca w biurach i innych zakładach pracy po tym, jak świat upora się już z pandemią koronawirusa? Czy będzie możliwe aranżowanie miejsc, gdzie spotyka się wiele osób jednocześnie? Wszystko wskazują na to, że tak, a miejsca przeznaczone do wypoczynku pracowników będą bardziej niż dotychczas przytulne.

Chwila na rozmowę, czy wspólny lunch

Biuro to nie tylko miejsce, gdzie wykonujemy swoje obowiązki zawodowe spędzając czas przy komputerach i różnego rodzaju dokumentach. Jest to również przestrzeń, w której nawiązujemy relacje interpersonalne. Krótka rozmowa służy nie tylko nawiązywaniu relacji koleżeńskich, ale w dużym stopniu wpływa na nas odprężająco. Odsunięcie na chwilę spraw służbowych i odcięcie się od zadań, by skierować uwagę na rozmowę z koleżanką lub kolegą z pracy, to jeden z najprostszych sposobów na psychiczny reset i odpoczynek od natłoku obowiązków. W wielu firmach z pełną świadomością tworzy się wręcz specjalną przestrzeń, z wygodnymi sofami i stolikami, która sprzyja tego rodzaju interakcjom.

Innym niezawodnym sposobem na to, aby wypocząć w biurze jest wyjście z niego na jakiś czas. Zwłaszcza w pogodne dni warto jest w przerwie na posiłek wyjść na świeże powietrze. Jest to świetny sposób na dotlenienie się. Również śniadanie można zjeść w pobliskim parku czy skwerze. Czasem takie miejsce udostępniane jest na przykład na dachu biurowca, w którym pracujemy. Wyjście na świeże powietrze, gdzie promienie słoneczne, przyjemny powiew wiatru i brak rozpraszających telefonów i komputerów zwykle wystarczą, aby nabrać nowych sił do pracy i wrócić do obowiązków ze zdwojoną energią.

Kącik relaksacyjny

W wielu zwłaszcza dużych korporacjach, które doceniają wpływ komfortu pracy i wypoczynku na wydajność jest standardem to, że w siedzibie firmy znajduje się specjalne aneksy czy pomieszczenia, w których pracownicy relaksują się i odpoczywają. Oczywiście takie pokoje wyglądają bardzo różnie. Jedne są wyposażone w wygodne meble i przytulne dodatki, a w innych do dyspozycji odpoczywających pracowników znajdują się konsole do gier z dużymi ekranami, czy rozmaite gry zręcznościowe. Niekiedy są wręcz mini salami do ćwiczeń, gdzie w przerwie między kolejnymi zadaniami do wykonania udaje się wpaść na jogę, masaż lub podejmować inne formy aktywności fizycznej. Dla wielu pracodawców jest jasne, że przeznaczenie choćby kwadransa na zajęcia, dzięki którym pracownik oderwie się od stresujących czynności zawodowych, daje naprawdę świetne efekty i polepsza samopoczucie oraz efektywność.

Niejednokrotnie charakter wykonywanych zadań obciąża w taki sposób, że o wiele lepszym sposobem szybkiej regeneracji jest chwila relaksu w spokoju. Wiele firm korzystając z doświadczenia dużych renomowanych koncernów akceptuje, a nawet wręcz zachęca pracowników do korzystania z regeneracyjnych drzemek, lub choć położenia się na wygodnej kanapie i pozostania w takiej wygodnej pozycji przez jakiś czas. Jest sprawą bezdyskusyjną, że jeśli damy umysłowi odpowiednio odpocząć, to będzie on o wiele bardziej efektywny w dalszej pracy. Mózg ludzki nie jest w stanie zbyt długo pracować na najwyższych obrotach. Jego wydolność po kilku godzinach drastycznie spada. Krótkie przerwy są wręcz konieczne, aby mógł się zregenerować. I tu w grę wchodzi jak komfortowe są warunki odpoczynku i jak jest zaaranżowana przestrzeń.