Jak wynająć idealne biuro – praktyczne wskazówki

Wynajem biura to ważny etap w rozwoju każdej firmy. Od tego jaki wybór podejmiemy zależy bowiem nie tylko komfort pracy pracowników, lecz również wizerunek przedsiębiorstwa w oczach jego partnerów biznesowych. Decyzji jaki lokal wybierzemy nie należy więc podejmować pochopnie, a wręcz przeciwnie należy ją dobrze przemyśleć i uwzględnić szereg czynników.

Poniżej znajdziesz listę rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas wynajmu przestrzeni biurowej. Kierując się nimi bez wątpienia podejmiesz dobrą decyzję. Przyjemnej lektury!

Jak wynająć idealne biuro? – grunt do dobra lokalizacja

Kwestią, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę szukając biura na wynajem jest jego lokalizacja. Powinna być ona korzystna zarówno z punktu widzenia pracowników firmy, jak również klientów i partnerów biznesowych przedsiębiorstwa. Rozglądając się biurem na wynajem trzeba zwrócić uwagę na łatwy dojazd do pracy, zarówno autem, jak i komunikacją publiczną. Bliskość przystanków autobusowych i tramwajowych oraz stacji kolejowej jak najbardziej należą do aspektów podnoszących atrakcyjność danej lokalizacji, jak również możliwość wynajęcia parkingu nieopodal biura.

Co ciekawe, lokalizacja biura w ścisłym centrum miasta, choć pozornie bardzo atrakcyjna, niekoniecznie jest najlepszym wyborem. Dojazd do biura w godzinach szczytu niekiedy mógłby zająć nawet godziny, a ceny wynajmu są tu niestety często wygórowane. Nim zdecydujesz się na wynajem biura w centrum miasta zastanów się czy aby na pewno jest to rozsądny wybór.

Duże czy małe? Biuro o jakim metrażu wybrać?

Kolejną kwestią, o której trzeba pamiętać rozglądając się za biurem na wynajem jest odpowiedni metraż. Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy pracownik biurowy powinien mieć do swojej dyspozycji 2m2 przestrzeni niezajętej przez meble i sprzęty, jednakże w praktyce warto dla każdego pracownika przeznaczyć 5m2. Ponadto, podczas wyboru biura na wynajem warto rozważyć prognozy dotyczące rozwoju biura i ewentualnego zatrudnienia nowych pracowników. Decydując się na wynajem biura o nieco większej powierzchni niż wynika to z aktualnych potrzeb firmy unikniemy zamieszania związanego z przeprowadzką lub rozbudową biura w najbliższej przyszłości.

Uwzględnij charakter przedsiębiorstwa

Rozglądając się za biurem na wynajem nie można również być obojętnym na charakter działalności prowadzonego przedsiębiorstwa. Inne wymagania mają bowiem firmy programistyczne, inne biura rachunkowe, a jeszcze inne firmy marketingowe. Analizując potrzeby własnej firmy trzeba rozważyć czego tak naprawdę oczekujemy od biura, którego szukamy. Czy powinna w nim się znaleźć sala konferencyjna? Pokoje do pracy zespołowej? Przestrzeń, w której można by podejmować klientów? A może jedyne czego potrzebujemy to biuro open-space?

Zaangażuj pracowników

Wynajem nowego biura to również dobry moment, aby wsłuchać się w potrzeby pracowników swojej firmy. Być może mają oni pewne oczekiwania względem nowego lokum, które mogłyby podnieść efektywność ich pracy lub choćby umilić czas spędzony w biurze. Spełniając życzenia pracowników z jednej strony można zwiększyć użyteczność wynajmowanej powierzchni biurowej, a z drugiej okazać zainteresowanie zespołowi i udowodnić każdemu z osobna, że jest istotną częścią całego przedsiębiorstwa. Jest to ważna zwłaszcza w małych firmach, w których każdy pracownik odgrywa ważną rolę w budowaniu ich sukcesu.

Skorzystaj z profesjonalnego wsparcia

Dobrym pomysłem jest również skorzystanie z pomocy profesjonalnych firm zajmujących się pośredniczeniem w wynajmie biur. Osoby na co dzień świadczące tego typu usługi dobrze znają rynek i nie tylko pomogą Ci znaleźć lokal, który spełni Twoje oczekiwania w 100%, lecz także wesprą Cię w wynegocjowaniu warunków umowy tak, byś wynajął lokal możliwie jak najbardziej atrakcyjny cenowo.