Jak firmy dbają o zdrowie i zadowolenie z pracy pracowników biurowych

Jak firmy dbają o zdrowie i zadowolenie z pracy pracowników biurowych

Zwiększone zainteresowanie zadowoleniem z pracy, zdrowiem i samopoczuciem pracowników to niesłabnący trend wśród pracodawców. Zainteresowanie to wpływa bowiem na lojalność i efektywność pracowników, a tym samym wyniki działania samego przedsiębiorstwa. Zdrowi, zadowoleni pracownicy zachowujący balans między życiem prywatnym a zawodowym, potrafią lepiej skupić się na wykonywanych obowiązkach, są bardziej kreatywni i popełniają mniej błędów na co dzień.

Jeśli interesuje Cię niniejsza tematyka i chciałbyś poznać czynniki wpływające na zadowolenie z pracy pracowników biurowych koniecznie przeczytaj poniższy tekst. Znajdziesz w nim wskazówki jak stworzyć w swoim biurze odpowiednie warunki dla swoich pracowników. Przyjemnej lektury!

Dlaczego warto dbać o zadowolenie z pracy pracowników biurowych?

Zadowolenie z pracy pracowników biurowych to niezwykle ważne zagadnienie, którego nie należy bagatelizować. Pracownicy, który dobrze czują się w miejscu zatrudnienia pracują efektywniej, są bardziej chętni do rozwijania swoich umiejętności, popełniają mniej błędów, w wyniku czego generują mniej strat dla firmy. Ponadto, są lojalni w stosunku do przedsiębiorstwa i mają pozytywny wpływ na ludzi, z którymi pracują w zespole. Zadowolenie z pracy pracowników to również świetna reklama dla marki poza ścianami biura. Kto bowiem wypromuje firmę lepiej niż osoby w niej zatrudnione?

Oświetlenie w miejscu pracy

Jednym z podstawowych czynników wpływających na zadowolenie z pracy i zdrowie pracowników biurowych jest oświetlenie w miejscu wykonywania pracy. Zgodnie z zasadami BHP obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom światło o natężeniu co najmniej 500 lx na stanowiskach komputerowych pracy ciągłej i co najmniej 300 lx na stanowiskach pracy dorywczej. Syndrom widzenia komputerowego doskwiera nawet 50-90% pracowników pracujących na co dzień przed ekranem monitora narażając ich zarówno na dyskomfort i obniżenie poziomu zadowolenia z pracy, jak również poważne konsekwencje zdrowotne. Warto zatem zadbać o należyte oświetlenie stanowisk pracy biurowej, zachęcać pracowników do regularnego (średnio co 20 min.)  odrywania wzroku od monitora i patrzenia w dal, a na etapie szukania biura na wynajem, wyboru biura z dostępem do światła dziennego.

Ergonomia a zadowolenie z pracy

Czynnikiem mającym kluczowy wpływ na zdrowie pracowników biurowych jest rodzaj użytkowanych przez nich na co dzień mebli i sprzętów biurowych. Najlepiej, aby były one ergonomiczne i wyposażone w systemy regulacji wysokości i kąta nachylenia. Odpowiednio dobrane będą skutecznie przeciwdziałać chorobom układu ruchu pracowników, w tym trwałym skrzywieniom kręgosłupa, bólom pleców i chorobom stawów.

Swoboda i obniżenie poziomu stresu w pracy

Atmosfera w miejscu pracy często jest czynnikiem mającym nadrzędny wpływ na zadowolenie z pracy. Odprężony pracownik pracuje efektywniej, jest bardziej skupiony i dokładny. Jak zatem zredukować stres w pracy? Elastyczne godziny pracy, możliwość indywidualnego zarządzania swoim czasem pracy i możliwość pracy zdalnej to tylko niektóre z rozwiązań podnoszących zadowolenie z pracy i polepszających zdrowie psychiczne pracowników biurowych. Dobrą praktyką jest również organizacja pokoi gier, stref relaksu i innych pomieszczeń wspólnych spotkań i wymiany myśli w zespole.

Zdrowie przede wszystkim!

W zdrowym ciele zdrowy duch! Warto o tym pamiętać rozważając czynniki zadowolenia z pracy pracowników biurowych. Benefity, takie jak karnety sportowe, dostęp do zdrowych, zbilansowanych posiłków czy różnorakie akcje promujące zdrowy tryb życia mogą przynieść spektakularne efekty w zakresie dbałości o zdrowie pracowników, zarówno to fizyczne, jak i psychiczne. Zdrowy pracownik to szczęśliwy pracownik, skory do pracy, kreatywny i zadowolony z życia – również tego zawodowego.