Jak firmy dbają o zdrowie i zadowolenie z pracy pracowników biurowych?

Jak ćwiczyć w biurze? – gimnastyka przy biurku

Praca siedząca, choć z pozoru niemęcząca fizycznie, jest prawdziwym wyzwaniem dla organizmu człowieka. Osiem, a niekiedy i więcej, godzin dziennie w pozycji siedzącej jest ogromnym obciążeniem dla układu stawowo-kostnego, a w dodatku sprzyja chorobom cywilizacyjnym, takim jak otyłość, cukrzyca czy choroby układu krążenia. Na szczęście można temu zaradzić! Włączając kilka prostych nawyków do codziennej rutyny w dużej mierze można przeciwdziałać przykrym skutkom pracy siedzącej. Poniżej znajdziesz wskazówki jak w prosty sposób zwiększyć poziom aktywności na co dzień i tym samym czuć się lepiej. Przyjemnej lektury!

Dlaczego gimnastyka przy biurku jest ważna?

Aby uzmysłowić sobie jak ważne są ćwiczenia dla osób pracujących przy komputerze skupmy się wpierw na negatywnych skutkach pracy siedzącej. Osoby, które codziennie spędzają minimum 8 godzin w pozycji siedzącej powinny liczyć się z następującymi zagrożeniami zdrowia:

 • bóle kręgosłupa, a niekiedy poważne jego zwyrodniania;
 • spowolnione trawienie;
 • bóle nóg;
 • żylaki;
 • opuchnięte nogi i stopy;
 • pogorszona wydolność serca;
 • obniżony poziom sprawności fizycznej;
 • niewydolność układu krążenia;
 • bóle głowy;
 • nadwaga i otyłość.

Usiądź prosto!

Czynnikiem, który, poza ćwiczeniami w biurze, może w znaczącym stopniu zmniejszyć dolegliwości towarzyszące pracy siedzącej jest prawidłowa postawa ciała. Siedząc przy biurku należy położyć stopy płasko na podłodze (krzyżowanie nóg lub zakładanie nogi na nogę utrudnia przepływ krwi), plecy należy trzymać prosto, pewnie oparte na krześle, a łokcie wesprzeć na podłokietnikach. Głowę należy trzymać prosto tak, aby nie była zbytnio wysunięta do przodu. W zachowaniu prawidłowej postawy ciała podczas pracy przy komputerze w znaczącym stopniu pomagają ergonomiczne meble wyposażone w rozbudowany system regulacji.

Pracujesz w pozycji siedzącej? Bądź aktywny poza pracą!

Osiem godzin pracy w pozycji siedzącej to naprawdę dużo. Dlatego też, aby pozostać w formie, niezwykle ważne jest wykorzystywanie każdej, nawet najkrótszej chwili na aktywność fizyczną. Jeszcze przed wejściem do biura warto:

 • zamienić auto na rolki lub spacer. Przy wielu biurowcach znajdują się stojaki na rower. Wykorzystaj to i w pogodny dzień jedź do pracy rowerem! Jeśli natomiast dojeżdżasz do pracy komunikacją publiczną wysiądź kilka przystanków wcześniej i pokonaj pozostały dystans pieszo. To znakomita okazja, aby dotlenić organizm jeszcze przed dotarciem do biura;
 • zrezygnuj z windy i wybierz schody! Jeśli Twoje biuro znajduje się na jednym z wyższych pięter biurowca to znakomita okazja na mały trening z samego rana!

Proste ćwiczenia w biurze to ulga dla pleców

Warto, aby dwa wyżej wymienione patenty stały się dla Ciebie chlebem powszednim. Niemniej, poza nimi warto wdrożyć również dodatkowe ćwiczenia dla osób siedzących za biurkiem. Jeśli jednak obawiasz się, że współpracownicy będą krzywo na Ciebie patrzeć podczas ich wykonywania, nie martw się! Nasze ćwiczenia dla osób pracujących przy komputerze są niemal niezauważalne, a przy tym niezwykle skuteczne!

 • Siedząc prosto przy biurku odrywaj pięty od podłogi i wspieraj stopy jedynie na palcach. Następnie opuść je i powtórz ćwiczenie jeszcze kilkakrotnie. Tego typu aktywność wzmocni Twoje mięśnie brzucha i będzie ulgą dla Twoich nóg.
 • Podnieś prawą stopę, zrób nią kilka kółek w prawą i w lewą stronę, następnie opuść i powtórz ćwiczenie lewą stopą.
 • Przeciągnij się! Wyprostuj ręce wysoko w górę, najwyżej jak to możliwe bez podnoszenia pośladków z krzesła.
 • Bez wstawania skręć się maksymalnie najpierw w prawą, a później w lewą stronę.

Korzystaj z każdej wolnej chwili!

Jeśli zastanawiasz się jak ćwiczyć w biurze bądź kreatywny! Wychodząc do łazienki wybierz tę na innym piętrze, rozmawiając przez telefon wstań i rozmawiaj chodząc po korytarzu, a czekając na kawę rób skłony lub porozciągaj się na boki.