Ergonomia pracy w biurze, komfort pracy biurowej

Ergonomia pracy w biurze, komfort pracy biurowej

Wynajem przestrzeni biurowej to duży krok dla przedsiębiorstwa. Wybór odpowiedniej lokalizacji, optymalnego metrażu i najkorzystniejszej oferty wymagają wiele czasu i zaangażowania. Niestety, na tym nie koniec. Przed pracodawcą stoi jeszcze jedno, niezwykle ważne zadanie, a mianowicie stworzenie ergonomicznych stanowisk pracy dla pracowników biurowych. W niniejszym artykule podpowiemy Ci jak stworzyć ergonomiczne stanowiska pracy biurowej. Przeczytaj, a dowiesz się jak urządzić biuro, aby pracownicy Twojej firmy mogli się w pełni skoncentrować na pracy i zachowali zdrowie na długo. Przyjemnej lektury!

Ergonomia pracy biurowej – co to takiego?

Z roku na rok liczba stanowisk pracy biurowej wzrasta. Coraz większa liczba osób w ramach wykonywanego zawodu jest zobowiązana do spędzania ośmiu godzin dziennie w pozycji siedzącej przed komputerem, co nie jest dobre ani dla ich oczu, ani dla kręgosłupa. Praca przed komputerem, zwłaszcza bez regularnych przerw, pogarsza samopoczucie pracowników, a niekiedy prowadzi nawet do poważnych zwyrodnień.

Aby zminimalizować negatywny wpływ pracy siedzącej na zdrowie pracowników zaleca się przestrzeganie zasad ergonomii pracy biurowej. To szereg wskazań, których celem jest zapewnienie komfortowych warunków pracy i bezpieczeństwa pracownikom tak, aby zarówno ich zdrowie fizyczne, jak i psychiczne nie doznały uszczerbku. Przestrzegając zasad ergonomii w biurze można nie tylko dostosować stanowisko pracy do możliwości pracowników, lecz także zmniejszyć ilość popełnianych przez nich błędów i poprawić ich wydajność.

Ergonomia koncepcyjna i korekcyjna

Wyróżnia się dwa podejścia do ergonomii na stanowisku pracy biurowej ergonomię koncepcyjną i korekcyjną. Założeniem pierwszej jest wprowadzenie zasad ergonomii już na etapie planowania. Zabiegi takie jak aranżacja ergonomicznej przestrzeni biurowej czy projektowanie ergonomicznych mebli biurowych doskonale wpisują się w tę koncepcję. Ergonomia korekcyjna zajmuje się natomiast ulepszaniem już istniejących stanowisk pracy, modernizacją maszyn, wymianą mebli, itp. tak, aby były one lepiej dostosowane do zasad ergonomii biurowej.

Ergonomiczne stanowisko pracy biurowej

Projektując ergonomiczne stanowisko pracy biurowej warto uwzględnić następujące czynniki:

  • położenie monitora, klawiatury i myszy komputerowej – powinny być one ustawione w ten sposób, aby pracownik nie musiał pochylać do nich głowy lub garbić się. Warto również zaznaczyć, że nowsze modele monitorów często są lepsze dla wzroku pracowników niż stare.
  • układ rąk pracownika – ręce pracownika powinny być oparte na biurku nadgarstkami podczas korzystania z klawiatury. Niekiedy przydatne mogą okazać się również specjalne podkładki, które przyniosą rękom nieco ulgi.
  • oświetlenie przestrzeni biurowej – szukając biura na wynajem warto, aby miało ono jak największy dostęp do naturalnego oświetlenia. Ponadto, światło słoneczne należy uzupełnić oświetleniem sztucznym o natężeniu min. 500 luksów.
  • funkcjonalność krzesła do pracy przy komputerze – krzesło biurowe jest jednym z elementów, które w najwyższym stopniu wpływają na ergonomię pracy biurowej. Dla zdrowia pracowników istotne jest, aby było ono wyposażone w możliwość regulacji podłokietników, zagłówka, siedziska i oparcia.

Ergonomia pracy przy komputerze

Ergonomia pracy przy komputerze to nie tylko ergonomiczny sprzęt i korzystne warunki pracy, lecz także właściwe przyzwyczajenia pracowników. Po przepracowanej godzinie każdy pracownik powinien zrobić sobie pięciominutową przerwę, oderwać wzrok od monitora i rozprostować kości. Dobrym nawykiem jest również spoglądanie w dal co kilka minut, aby wzrok mógł odpocząć.

Ergonomia w praktyce

Ergonomia pracy w biurze to nie tylko chwyt marketingowy, lecz także sposób na poprawę efektywności pracowników. Nie tylko poprawia ich koncentrację i zwiększa chęć do pracy, lecz także podnosi ich kreatywność i zaangażowanie.