Eko biuro – 5 prostych sposobów jak być eko w biurze

Zmiany klimatyczne i rosnąca odpowiedzialność społeczna sprawiają, że nikt nie chce być obciążeniem dla środowiska, lecz przeciwnie, każdemu zależy na jego dobru. Jak nie od dziś wiadomo, z reguły wystarczy podjąć kilka prostych, choć niezwykle ważnych kroków, aby obniżyć swój ślad węglowy, zredukować produkcję śmieci i być bardziej eko. Wszyscy wiemy, że dojeżdżając do pracy komunikacją miejską, a nie własnym autem oraz zabierając własne, wielorazowe torby na zakupy korzystnie wpłyniemy na ekosystem. Co jednak możemy zrobić, aby być bardziej eko w biurze?

Jeśli zastanawiasz się nad wprowadzenie ekologicznych rozwiązań w swoim biurze jesteś we właściwym miejscu! W poniższym tekście znajdziesz pięć prostych rozwiązań jak sprawić, aby Twoje biuro było bardziej eko. Bez obaw! Nie zaproponujemy Ci wymiany okien na energooszczędne lub przebudowy instalacji budynku. Nasze rady są kierowane do firm wynajmujących przestrzeń biurową. Są proste, tanie i łatwe w realizacji. Sprawdź!

Eko rozwiązania w biurze – wymień żarówki na ledowe

Pierwszym z ekologicznych rozwiązań do biur jest wymiana jarzeniówek na żarówki ledowe. Tradycyjne żarówki jarzeniowe popularnie wykorzystywane w przestrzeni publicznej zawierają w sobie toksyczną rtęć, która działa szkodliwie zarówno na ludzi, jak i na inne organizmy. Po dostaniu się do wody lub gleby, zatruwa je niszcząc cały ekosystem. W biurach dużo lepiej zdecydować się więc na żarówki ledowe, które nie tylko nie zawierają rtęci, lecz także zużywają o 75% mniej energii elektrycznej niż jarzeniówki i działają nawet o 25% dłużej od nich.

Jak być eko w biurze? – unikaj wody w plastiku

Kolejnym z rozwiązań do eko biura jest rezygnacja z kupowania wody w plastikowych opakowaniach. Choć smaczna, woda ta często zawiera cząsteczki mikroplastiku, bisfenol A, a niekiedy nawet formaldehydy, które mają negatywny wpływ na zdrowie ludzi. Ponadto, zakłada się, że każda kupiona w sklepie plastikowa butelka wody składa się w około 70% z nowo wytworzonego plastiku, którego rozkład będzie trwał setki lat. Dużo bardziej ekologicznym rozwiązaniem jest korzystanie z dzbanków i karafek filtrujących wodę. Postępując w ten sposób nie tylko można ograniczyć zużycie plastiku, lecz także zaoszczędzić nieco pieniędzy. Jeśli jednak nie potrafisz zrezygnować z wody mineralnej dobrym pomysłem jest zamówienie wody w zwrotnych, szklanych butelkach.

Rośliny doniczkowe – prosty sposób na eko biuro

Kolejnym prostym, a jakże efektownym sposobem na ekologiczne biuro jest wstawienie do niego roślin doniczkowych. Nie od dziś wiadomo, że pełnią one rolę naturalnego filtra powietrza, usuwają z niego szkodliwe dla zdrowia substancje (np. formaldehydy) i produkują tlen. Ponadto, dowiedziono również, że odpowiednio duża liczba roślin może znacząco obniżyć temperaturę powietrza w pomieszczeniu i podnieść wilgotność do poziomu optymalnego dla człowieka.

Ekologia w biurze – drukuj dwustronnie na papierze z recyklingu

Jeśli zastanawiasz się jak być eko w biurze rozważ korzystanie z artykułów papierniczych pochodzących z recyklingu. Użytkowanie notatników i papieru ksero wytwarzanych z papieru kraftowego pozwala zaoszczędzić energię elektryczną i wodę oraz ogranicza wycinkę drzew. Dobrym pomysłem jest również drukowanie na obu stronach papieru i korzystanie z drukarek atramentowych, które zużywają znacznie mniej energii niż laserowe.

Postaw na sprzęt biurowy oszczędzający energię

Trudno wyobrazić sobie biura bez sprzętu elektronicznego. Jest on niezbędny do pracy na niemal każdym stanowisku. Niestety powoduje on również zużycie dużej ilości energii elektrycznej, na szczęście i na to znajdzie się sposób. Wybierając energooszczędne rozwiązania gwarantujące niższe zużycie energii elektrycznej można przyczynić się do poprawy jakości środowiska naturalnego i być tym samym bardziej eko.