Dlaczego wynajem biura to lepszy pomysł niż zakup?

Na pewnym etapie rozwoju firmy każdy przedsiębiorca staje przed dylematem wynajmu lub zakupu biura. Nie da się bowiem w nieskończoność pracować we własnym domu, zwłaszcza, kiedy firma się rozrasta i pojawia się konieczność zatrudnienia nowych pracowników. Niekiedy jednak trudno jednoznacznie podjąć decyzję, którą z opcji wybrać – wynajem czy zakup. Obie bowiem posiadają wiele zalet, jak również kilka wad.

Jeśli i Ty zmagasz się właśnie z tym problemem koniecznie przeczytaj poniższy tekst! Znajdziesz w nim szereg argumentów przemawiających za wynajmem powierzchni biurowej. Przyjemnej lektury!

Szeroki wybór atrakcyjnych lokalizacji

Pierwszym z argumentów przemawiających na rzecz wynajmu przestrzeni biurowej jest znacznie szerszy wybór atrakcyjnych lokalizacji niż ma to miejsce w przypadku lokali na sprzedaż. Kupno biura w prestiżowej lokalizacji, przy jednej z najczęściej uczęszczanych ulic w mieście nierzadko bowiem graniczy z cudem, a nawet jeśli jest możliwe, cena wybranej nieruchomości najczęściej bywa wręcz zaporowa. Decydując się na wynajem biura mamy znacznie szersze pole do manewru i możemy wybierać między różnymi rodzajami i metrażem biur. Ponadto, wynajem powierzchni biurowej to również dobra opcja w przypadku przedsiębiorstw, dla których lokalizacja nie ma dużego znaczenia. Ceny wynajmu biura na obrzeżach miasta są często bardzo atrakcyjne, dzięki czemu koszt ten jest w pełni akceptowalny nawet przez firmy będące w początkowej fazie istnienia biznesu.

Niski nakład finansowy na dopasowanie biura do potrzeb firmy

Kolejnym argumentem podkreślającym przewagę wynajmu przestrzeni biurowej nad kupnem lokalu jest niewielki koszt dostosowania biura do indywidualnych potrzeb firmy. W przypadku większości nowoczesnych biurowców aranżacja pomieszczeń z reguły została przemyślana tak, aby jedynym co musi zrobić przedsiębiorca było wniesienie mebli i sprzętów. Nie ma tu najczęściej mowy o kosztownych remontach, polepszaniu infrastruktury, itp.

Udogodnienia w biurowcu podnoszące prestiż firmy

Wynajem biura w nowoczesnym biurowcu to również najlepszy sposób na poprawienie swojego wizerunku w oczach partnerów biznesowych. Budynki tego typu są bowiem często wyposażone w szereg udogodnień, które z jednej strony są niezwykle praktyczne, a z drugiej estetyczne wizualne. Kontrahentom nie umknie bowiem nawet najdrobniejszy szczegół, a elementy takie jak recepcja, portiernia, punkt ochrony czy strzeżony parking mogą odgrywać kluczową rolę w budowaniu wizerunku o danej firmie.

Większa elastyczność

Podaż biur na wynajem znacznie przewyższająca podaż lokali na sprzedaż to również wyższy komfort i większa elastyczność z punktu widzenia firm rozglądających się za jakimś lokum. Przedsiębiorcy mają bowiem do dyspozycji szeroki wachlarz nieruchomości i mogą podjąć decyzję optymalnie dopasowaną do swoich potrzeb. Ponadto, wynajem biura jest również o tyle bardziej elastyczną opcją, że ewentualne powiększenie lub zmniejszenie biura w przyszłości najprawdopodobniej nie będzie stanowić problemu. Gospodarze budynków biurowych najczęściej są nastawieni frontem do przedsiębiorców i nie widzą problemu w dostosowaniu wielkości wynajmowanej powierzchni do aktualnych potrzeb danej firmy.

Niższe koszty przedsięwzięcia

O przewadze wynajmu biura nad jego kupnem świadczą również niższe koszty inwestycyjne przedsięwzięcia. Aby kupić lokal trzeba dysponować sporą sumą pieniędzy, a w przypadku wynajmu wydatek jest znacznie mniej dotkliwszy i stanowi koszt uzyskania przychodu, przez co umożliwia comiesięczne zmniejszenie obciążeń finansowych.

Wynajem biura czy zakup – co wybrać?

Choć zakup biura dla wielu przedsiębiorców może być kuszący, choćby przez większą niezależność i możliwość ulokowania kapitału, jednakże biorąc pod uwagę powyższe argumenty, naszym zdaniem wynajem biura to zdecydowanie korzystniejsza opcja.