Czym się kierować wybierając lokalizację biura

Wybór odpowiedniego miejsca na biuro nie zawsze jest oczywisty. Decydując się na wynajem powierzchni biurowej należy uwzględnić szereg czynników, które będą miały wpływ na komfort i jakość pracy pracowników, a nawet wizerunek samego przedsiębiorstwa w oczach kontrahentów. Znaczenie mają zarówno kwestie funkcjonalne, takie jak stan techniczny budynku czy parking, jak i estetyka wnętrza. Sprawdź, czym kierować się wybierając miejsce na biuro!

Stan techniczny budynku

Decydując się na wynajem przestrzeni biurowej koniecznie trzeba zapoznać się z wyglądem i stanem technicznym budynku. Należy sprawdzić czy wszystkie instalacje działają bez zarzutu, czy w budynku jest sprawna winda oraz czy nie wymaga on remontu lub odświeżenia. Niezwykle istotną kwestią są również klimatyzacja i ogrzewanie, a także kwestie bezpieczeństwa. Warto sprawdzić czy budynek jest strzeżony, czy są w nim zainstalowane alarmy, czy przepisy przeciwpożarowe zostały wdrożone oraz czy wszystkie drogi ewakuacyjne zostały należycie oznakowane.

Dojazd i parking

Kolejną kwestią, obok której nie można przejść obojętnie wybierając biuro do wynajęcia jest dojazd i liczba miejsc parkingowych. Temat ten jest o tyle istotny, że najczęściej do biura muszą dotrzeć zarówno pracownicy, jak i klienci firmy. Warto więc, aby było ono dobrze skomunikowane, najlepiej na kilka sposobów. Dobrym pomysłem jest wybór miejsca na biuro, gdzie łatwo dotrzeć zarówno komunikacją miejską, jak i własnym samochodem. Warto więc przed podjęciem decyzji sprawdzić czy w pobliżu znajdują się przystanki autobusowe, tramwajowe lub kolejowe oraz czy drogi w pobliżu są zwykle przejezdne.

Udogodnienia i pomieszczenia dodatkowe

Ważnym czynnikiem wpływającym na jakość i komfort pracy w biurze są również dodatkowe udogodnienia, które, choć nie niezbędne, uprzyjemniają korzystanie z przestrzeni biurowej. Winda, stojaki na rowery czy ułatwienia dla osób niepełnosprawnych sprawiają, że firma jest atrakcyjna i przystępna zarówno dla pracowników, jak i osób korzystających z jej usług. Istotna jest również możliwość skorzystania z dodatkowych pomieszczeń, takich jak np. sale konferencyjne czy przestrzeń magazynowa.

Łatwy dostęp do klientów i dostawców

Szukając biura na wynajem warto uwzględnić profil wykonywanej działalności tak, aby wybrać miejsce, które będzie blisko zarówno potencjalnych klientów, jak i dostawców. Najlepszym wyborem z reguły są miejsca zlokalizowane w centrum i na obrzeżach miast. Te pierwsze zapewniają łatwy dojazd komunikacją miejską i bliskość restauracji, sklepów i lokali usługowych, lecz ze względu na korki uliczne i problemy z parkowaniem mogą być problemem dla osób poruszających się autem, z kolei wadą tych drugich może być znaczna odległość od punktów handlowych.

Stosunek jakości do ceny

Cena, jaką trzeba zapłacić za wynajem biura bywa różna, dlatego już na wstępie poszukiwań warto zastanowić się jakim budżetem dysponujemy i ewentualnie na jakie ustępstwa jesteśmy w stanie się zgodzić. Z reguły biura na wynajem zlokalizowane w centrum miast są nieco droższe niż te na obrzeżach. Więcej będziemy musieli zapłacić również za biura z dostępem do kuchni, własną toaletą i salą konferencyjną na wyłączność. Cena za wynajem biura jest również wyższa w przypadku przestronnych lokali. Pamiętajmy jednak, że jest to kwestia, na której nie warto oszczędzać. Każdy potrzebuje odpowiedniej przestrzeni do pracy i żaden z naszych pracowników nie będzie się czuł komfortowo na co dzień pracując w ciasnej klitce.

Perspektywy rozwoju

Decydując się na wynajem przestrzeni biurowej warto upewnić się czy infrastruktura biura pozwala na dalszy rozwój firmy. Przeprowadzki są z reguły bardzo kosztowne, więc nie warto decydować się na wynajem biura, w którym nie zmieści się nowo zatrudniony pracownik czy dodatkowy sprzęt elektroniczny.