Activity Based Working – nowoczesne projektowanie przestrzeni biurowej

Środowiska biurowe w obecnych czasach ulegają ciągłym transformacjom. Na rynek wprowadzani są coraz młodsi pracownicy oraz wdrażane są coraz to nowsze technologie. Zmiany dotyczą także planowania przestrzeni biurowej, która powinna być dostosowana do potrzeb współczesnych pracowników oraz czekających na nich wyzwań. Urządzając nowoczesne biura, coraz więcej osób korzysta z koncepcji ABW, czyli Activity Based Working. Na czym ona polega?

ABW, czyli Activity Based Working

Koncepcja Activity Based Working (ABW) mówi o tym, że biuro jest przestrzenią elastyczną, która dopasowuje się do użytkowników oraz charakteru ich działań, a nie na odwrót. Jej autorem jest holenderski konsultant Erik Veldhoen, jednocześnie autor książki „The Demise of the Office”. Już w latach 90. opisał on model efektywnego środowiska pracy, uwzględniającego codzienne aktywności pracowników. Aranżacje biura zgodne z tą filozofią mają wydzielone konkretne strefy, których zadaniem jest spełnianie potrzeb i specyfiki realizowanych zadań.

Jak odpowiednio zaplanować przestrzeń w biurze?

Niezależnie od tego, czy dysponujemy własnym lokalem, czy decydujemy się na biuro na wynajem, to z całą pewnością jego przestrzeń powinna być zaaranżowana w taki sposób, by wykonywanie codziennych obowiązków było wygodne i przyjemne dla pracowników. Wdrażając do aranżacji biura zasady ABW, nie planujemy dla każdego pracownika oddzielnej przestrzeni, a raczej koncentrujemy się na tym, by każde stanowisko było dopasowane do różnych potrzeb projektowych. Jakie strefy powinny znaleźć się w takim biurze?

Strefa pracy

Pracownik w ciągu dnia wykonuje różne zadania —  spędza czas przy komputerze, by za chwilę podjąć się wykonania ważnego projektu w większym gronie osób. Jak wiemy, stanowisko z komputerem nie będzie odpowiednim miejscem do pracy zespołowej, dlatego koncepcja ABW zakłada wydzielenie specjalnych stref zarówno do pracy indywidualnej, jak i zespołowej.

Strefa spotkań grupowych

Kolejną ważną zasadą aranżacji biura w myśl ABW jest wydzielenie specjalnej strefy do spotkań. Do tej pory wszystkie firmowe spotkania, szkolenia, czy ważne projekty były realizowane w sali konferencyjnej. Activity Based Working mówi o tym, że  w biurze powinna pojawić się również przestrzeń  zaaranżowana do mniej formalnych spotkań. Miejsce to powinno, zapewnić pracownikom zarówno miejsca siedzące, jak i stojące. 

Strefa relaksu

W nowoczesnych biurach coraz częściej spotkać można specjalnie wyznaczoną strefę relaksu. Takie miejsce ma być miejscem do odpoczynku, ale także zapewniać ciekawe atrakcje, które staną się doskonałą formą rozrywki pomiędzy wykonywanymi zadaniami. 

Gdzie tworzyć biura w myśl zasady Activity Based Working?

Miejscem, w którym z powodzeniem można zaaranżować biuro w myśl zadany ABW, są nowoczesne biurowce. Jednym z takich przykładów jest znajdujący się na Poznańskiej Starołęce Biurowiec Bystra. Jest to nowoczesny budynek biurowy z 2008 roku, który ma do zaoferowania przestrzeń biurową dostosowaną do różnych potrzeb. Poza pomieszczeniami o zróżnicowanym metrażu i możliwości dowolnego modyfikowania ich aranżacji mamy do zaoferowania także odpowiednio wyposażone sale spotkań, pokoje hotelowe, dwie windy, czy reprezentacyjny hol.