5 rzeczy, o których warto pamiętać podczas wynajmu biura

5 rzeczy, o których warto pamiętać podczas wynajmu biura

Wynajem biura to poważna decyzyjna, której nie należy podejmować pochopnie. Każdy przedsiębiorca chce bowiem, aby jego biuro było miejscem przyjaznym pracownikom i prezentowało się reprezentatywnie. Jeśli i Ty zaliczasz się do tego grona świetnie trafiłeś! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy listę pięciu kwestii, o których koniecznie trzeba pamiętać szukając biura na wynajem. Zapoznaj się z nimi i wyruszaj na poszukiwania!

  1. Lokalizacja biurowca

Pierwszą kwestią, o której trzeba bezwzględnie pamiętać szukając biura na wynajem jest odpowiednia lokalizacja. Gdzie szukać lokali do wynajęcia? Wszystko zależy od zakresu działania przedsiębiorstwa i częstotliwości koniecznych spotkań z kontrahentami. Z reguły najlepszą opcją są duże miasta, choć niekoniecznie ścisłe centrum. W przypadku częstych spotkań biznesowych z partnerami spoza miasta znacznie lepiej zdecydować się na dobrze skomunikowane miejsce na uboczu, gdzie łatwo dojechać bez konieczności spędzania godzin w korkach. Ponadto, przed wynajęciem biura warto upewnić się czy w pobliżu biurowca nie znajduje się fabryka lub droga szybkiego ruchu, generujące duży hałas i utrudniające pracę zespołu na co dzień. Dużo lepiej gdy za oknem biura znajduje się teren zielony lub podwórze.

  1. Stosunek powierzchni biura do ceny

Cena to kwestia, na którą każdy zwraca szczególną uwagę podczas poszukiwań biura na wynajem. Wspaniale gdy jest okazyjna, ale czy aby na pewno za niską ceną nie kryją się żadne przykre niespodzianki? Przed przystąpieniem do podpisania umowy o wynajem warto sprawdzić na jakim poziomie plasują się ceny biur na wynajem w danej okolicy i ustalić z czego wynika ewentualna obniżka. Mało prawdopodobne jest, aby wynajmujący lokal robił to z czystej bezinteresowności. Być może biuro jest wyjątkowo ciemne, mało ustawne lub instalacje techniczne wymagają generalnego remontu?

  1. Sale konferencyjne

Dostęp do sal konferencyjnych to ogromne udogodnienie dla wielu przedsiębiorstw poszukujących biura na wynajem, z czego też wynika szczególne zainteresowanie biurowcami, w których się one znajdują. Okazji do skorzystania z sal konferencyjnych jest wiele – szkolenia pracownicze, konferencje, spotkania z większą liczbą kontrahentów czy oficjalne spotkania biznesowe. Ponadto, sale konferencyjne często są wyposażone w wiele udogodnień, takich jak choćby wysokiej jakości, profesjonalny sprzęt techniczny i ergonomiczne meble, umożliwiających organizację spotkań w komfortowych warunkach, nawet przy szerszej publiczności.

  1. Infrastruktura techniczna

Jedną z kwestii, której nie wolno traktować po macoszemu podczas poszukiwań biura na wynajem jest infrastruktura techniczna biura i budynku. To ona wpływa na funkcjonalność obiektu i umożliwia jego bezpieczną i komfortową eksploatację. Spośród wielu aspektów, na które należy zwrócić uwagę w szczególności warto upewnić się czy sieć grzewcza i klimatyzacyjna działają bez szwanku, czy sieć wodno-kanalizacyjna nie stwarza problemów oraz czy można korzystać z dostępu do Internetu bez zbędnych komplikacji. Ponadto, należy sprawdzić jak przedstawia się kwestia oświetlenia biura i skontrolować ilość gniazdek elektrycznych we wszystkich pomieszczeniach. Co więcej, obowiązkowo należy zweryfikować czy odpowiednie przepisy BHP zostały wdrożone, w tym należy zapoznać się z rozmieszczeniem dróg i wyjść ewakuacyjnych oraz umiejscowieniem gaśnic w budynku.

  1. Udogodnienia

Kolejną kwestią, obok której nie należy przechodzić obojętnie szukając biura na wynajem są udogodnienia w biurze i w budynku, w którym się ono znajduje. Winda, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, miejsca parkingowe z kontrolą dostępu czy miejsca postojowe dla rowerów mają ogromne znaczenie z punktu widzenia komfortu życia pracowników na co dzień. Przydatne mogą okazać się również łazienki z natryskami, gdzie pracownicy mogliby się odświeżyć w upalne dni lub umyć np. po dojechaniu do pracy rowerem.